Login Register

West Briton County Scene sport round-up November 7

By West Briton  |  Posted: November 07, 2013

  • SWIMMING: Truro City Swimming Club members who excelled at the Walkers Tigers Open Meet held in Jersey. See story left.

  • CHARITY RUGBY: Before their match against Camborne Vets (see report bottom right), Bolingey Barbarians presented a cheque for £650 to physiotherapists, Claire Eddy and Lucy Craig, who specialise in physiotherapy for those children with Cystic Fibrosis at RCHT. The money will enable children to borrow equipment to continue their exercise treatment at home.

Comments (0)

Youth Football

CORNWALL AT ST BLAZEY:

A squad of 18 players has been announced for Cornwall's FA County Youth Cup second round tie against The Amateur Football Alliance (London).

The game, on Saturday, takes place at Blaise Park, St Blazey, with a noon kick-off, with extra time and penalties if necessary.

Cornwall squad: James Wignell (Helston Ath), Danny Frolick (Camelford), Luke Haworth (Newquay), George Lumley (Kilkhampton), Connor Davey (Truro City), Ryan Chinn (Penryn Ath), Jordan Annear (Porthleven), Martin Duff (Foxhole Stars), Daniel Peters (Foxhole Stars), Sen Swain (St Blazey), Callam McOnie (Newquay), Ryan Trathen (Mullion), Kyle Flew (Camelford), Oscar Bennetts (Launceston), Harry Hopcroft (Camelford), Scott Kellow (Falmouth Tn), Nick Hurst (Wadebridge Tn) and Alex Coles (Newquay).

Swimming

SUCCESS FOR TRURO AT JERSEY MEETING:

Truro City Swimming Club have just returned from their annual pilgrimage to the Walkers Tigers Open Meet held in Jersey at the Les Quennevais Sports Centre in St Brelade.

This fierce and fast combined Level 2 (Regional) and Level 3 (County) meet is held over three days and has been an important part of the club's gala programme for a number of years, testing the swimmers swim fitness early in the swim race calendar, but also providing an early opportunity to record both county and regional qualifying times (QT).

The squad of 17, many of whom were experiencing this meet for the first time, made up from the club's intermediate and senior squads benefited greatly and maximised their efforts to place competitive times across the age groups and gender.

The team delivered an impressive 62 medals (19 golds), 21 silver and 22 bronze), 112 personal best times (69 per cent ratio) and also achieved 139 County qualifying times and 31 Regional qualifying times along the way.

The exciting finale to the meet is the 'skins' sprint open competition. The top eight swimmers who have amassed the most FINA points across the events over the three days qualify to compete in a random four round 50m elimination competition across the different strokes.

Truro City were delighted to have three swimmers qualify in their respective age groups with county swimmers and champions Charlie Haynes and Nicholas Laws and the club's former junior captain Jodie Kotenko making the grade.

Charlie and Jodie were very competitive, against tough older more experienced opposition, with Nicholas stepping up to the mark securing a second in the final eliminator, a great achievement by all three.

Head Coach Emily Dart was delighted with the squad's performance.

She said: "It was an amazing weekend. These swimmers conducted themselves admirably, both in and out of the pool.

"Their performance against some tough competition exceeded my expectations, with all squad members posting personal bests and coming away with a medal this early in the swim calendar, but most importantly they did themselves and Truro City proud."

The focus now turns to the forthcoming final rounds of the Arena National League and clubs; annual distance championships, with Bodmin Open and the club's development gala for the club's younger members.

Motor sport

SMOKEY ROAD TRIAL:

On Sunday, a hardy group of Camborne and Redruth Ltd members got together and brought the Smokey Road Trial back to life.

Starting from Gilbert's Coombe Redruth, a disapointing entry of only 19 riders left the start at 8.31 am and were faced with 21 sections and two special tests.

Showers in the morning turned to steady rain in the afternoon, but fortunately did little to the condition of most of the sections.

With best score on the day, a single dab was dropped when turning on very wet grass in Nancemellin2 by Richard Parkyn, but John Young with a very nice ride proved it was cleanable.

Runner-up to Richard Parkyn was Graham Airey with John Young losing out to Ross Fraser by virtue of most cleans for third place.

Class B winner was Neil O'Connor from Steve Jose. Father and son Simon Ferris and Anton Ferris very bravely rode a pair of chopped down step through scooters, and it was youth that came out on top with Anton just beating his dad Simon.

Results: Class A: Prem, R Parkyn 1, G Airey 4, R Fraser 10 (16c), J Young 10 (15c). Class B: Prem, N O'Connor 11, S Jose19. Class D: Prem, A Ferris 25, S Ferris 30.

Shooting

CORNWALL RETAIN TROPHY:

Cornwall sent a team of ten men and two ladies to shoot in the annual Tamar Trophy match against Plymouth and District.

This is usually a hard fought match with the results being very close. This year the Ladies' match could not have been closer with the teams tying on 185 (ex 200 each) and sharing the Mayflower cup.

The Men's match however was not so close with Cornwall winning by 23 points scoring 973 (ex-1000) to Plymouth;s 950.

The stars of the Cornwall team were Roger Bunkum and Doug Kernick both scoring maximum 100s ensuring the retention of the Trelawney Cup while the Tamar Trophy was won by Cornwall for the overall high score.

Results: Cornwall men – Doug Kernick 100, Richard Tanner 97, John Emmerson 97, Phil Ralph 98, Fred Teagle 95, Roy Owen 93, Grenville Matta 98, Roger Bunkum 100, Charlie Griffiths 97, Peter Parker 98. Cornwall ladies – Patricia Emmerson 90, Mandy Tanner 95. Devon men – Pete Hobbs 98, Lloyd Bond 98, Dave Hurrell 92, Dave Read 98, Derrick Andrews 96, Joe Cummins 93, John Alexander 95, Mike Yearling 97, Paul Martin 94, Pete Swain 91. Devon ladies – Gladys Grant 96, Claire Ashton 89.

For further information on small-bore shooting in Cornwall please go to the Cornish Target Shooting Association's website : www.ctsa.org.uk

Short mat

COUNTY MIXED FOURS:

On Sunday, 20 teams competed in the qualification rounds for the County Mixed Fours championship at Carnmoggas Indoor Bowling Club.

Teams were split into five groups of four with the group winners and three best runners up progressing to the finals on Sunday February 2 2014.

Group One honours went to Bill Sharp, Lynn Golledge, Brenda Sleep (Dobwalls) & Max Burden (Blisland) with five points +25 shots. Group Two saw Joan Boddy, Meg Horrell, Joe Dixon and Ken Horrell (Withiel) with 5 +20 take top spot and Diane Garfield, Patsy Wakeley, Chris Roberts & Brian Wakeley take a runners-up spot with 4 +8.

A drawn final game in Group Three saw Sheila Hodge (Liskeard), Diane Shorthouse, Dennis Shorthouse & Neil Gribble (Landrake) take top spot with 5 +12 and Elizabeth Staple, Robert Staple, Val Risdon & Geoff Risdon (Lanteglos) also qualify with 5 +10.

Miriam Barbery (Dobwalls), Marilyn Stewart, Arthur Hambley (Withiel) & Keith Matthews (Blisland) took top spot in Group Four with 5 +6. A win in the final game saw Val Smith, Trish Hodge (St Tudy), David Shaw & David Topliffe (St Minver) take the final runners up spot with 4 +10.

Group Five was decided on the the final game with Elise Daniell (Holmans), Caroline Moore, Nicholas Truscott (Luxulyan) and Peter Hore (Holmans) becoming the only team on the day to win all three games finishing with 6 +9.

The busy county calendar continues this weekend with the first day of National Championship qualifiers with the Fours and Singles being contested at Carnmoggas on Saturday and Dorset visit on Sunday for the latest Inter County Championship match.

Snooker

NEW PREMIER LEAGUE SEASON GETS UNDER WAY:

The Cornwall Invitational Premier Snooker League entered a new season with an increase from last year from six players in each section to this year having eight players in the eastern section and seven players in the western section.

The structure has slightly changed this year as each match played consists of six frames and three points are awarded for winning the match, a point is awarded for the draw and nil points are awarded for a loss.

The champion of the east plays the champion of the west in the grand final.

In the western section, newcomer Simon Hosking (Penponds) had a fantastic result, defeating last year's overall champion Alan Hurley (Illogan Highway) 5-1.

Simon started well winning the first frame on the black with a 34 clearance after Alan had made a 55 break and he also pinched a crucial frame 5 with a 30 clearance after Alan had initially gained a 38 break.

Another newcomer Phil Lane (St Rumons) defeated his mining division teammate Bobby Southworth 4-2 and Chris Timmins (Godolphin Club) gained a 5-1 win over Carl Boundy (St Day). Chris had breaks of 45, 42 & 38 and Carl had a 46 break.

In the eastern section, newcomer Tony Farrant (St Dominic) got off to a great start with a 5-1 win over Andrew Best (Bugle WMC), Tony made breaks of 62, 51 & 41.

Darran Lock (Lostwithiel SC) also started well with a 5-1 victory over Ryan Bilson (Tregonissey SC) aided by breaks of 46 & 31. Another newcomer, Gary Spencer (Bugle WMC) started with a solid 3-3 draw against Andy Ridgeman (Callington SC) and last year's runner up Barrie Mcintosh (Tregonissey SC) also started with a 3-3 draw against Andy Pearce (St Dominic). Barrie had breaks of 35, 48 & 38 while Andy had breaks of 30, 43 & 36.

Results and tables page 110/111.

Cricket

CORNWALL INDOOR SIX-A-SIDE LEAGUE:

There was less excitement this week in the CCB Indoor Sixes League, with matches either going the way of the favoured side or one team having a pretty bad day.

St Austell comfortably overcame Falmouth in what might have been the biggest clash of the day, Mike Bone making 39 not out and taking 2 wickets in the 42-run win.

Adrian Noott's 33 was the only highlight for Falmouth. Perranporth continued their promising start by defeating a lacklustre Wadebridge six, who could muster just 64 all out, with Tyler Murrell taking three wickets.

Newquay, after conceding their first match, fielded a team of very decent strength this time and, in a closely fought encounter, just overcame Ladock (R Bray 28, C Murphy 27*) by two wickets, with three balls to spare.

Truro's team is attacking the competition with rather ominous intent this season and they cruised to a 64-run win over St Minver, who were dismissed for 46, Kyle Van Rooyen taking three for 9 and scoring an unbeaten 26 with the bat.

Jordan Thomas also made 26 in Beacon's second disappointing effort, this time shot out for 58 by Stithians, who were in top form in the field, Kieren Webber taking 2 for 4. They then slowly compiled the winning runs, largely made up of singles and wides, getting home with an over to spare.

Results and fixtures page 110/111.

Rugby

BOLINGEY WIN OPENER:

Bolingey Barbarians began their season at Ponsmere Valley, Perranporth, on Sunday when they played Camborne Vets.

Before the match a minute's silence was held for Bobby Tonkin who passed away recently. Bobby, whose funeral is tomorrow at Camborne Church (11 am), was an icon in Cornish rugby and in the earlier days, when with Camborne, supported Bolingey Barbarians.

The match was refereed by national referee and ex-Camborne player David May.

In past seasons Camborne Vets had the better of Bolingey, but on this occasion Bolingey put out a very strong side and scored six tries to Camborne's one. Tries for Bolingey were scored by James Instance (2) Falmouth, Iain Rowe (2) Truro, Mat Trevail (Perranporth) and Adam Pearce (St Austell). Camborne's try was scored by Kevin Mankee.

Do you have something to say? Leave your comment here...

max 4000 characters

YOUR COMMENTS AWAITING MODERATION

 
 

MORE NEWS HEADLINES

 
 
 

MOST POPULAR