Login Register
 °

Helston & The Lizard Grassroots Sport February 13

By West Briton  |  Posted: February 13, 2014

Comments (0)

Taekwon-do

STUDENTS SET HIGH STANDARDS:

Students from Penryn and Falmouth GTUK Taekwon-do gathered together at the Laburnum Hall for a grading of which they were assessed on their ability to not only kick and punch but the skill they show in their patterns (sequences of techniques), Korean terminology, sparring and self defence.

The students were also being judged on their ability to show the five tenets of Taekwon-do – courtesy, integrity, perseverance, self control, and indomitable spirit.

It was pleasing to see the high standards of all the students.

We wish to give a big 'thank you' to all instructors involved in preparing the students for this successful grading and a massive "well done" to all the students who took part in the grading.

Taekwon-do is an excellent way to stay fit and active, to learn self defence as well as discipline.

The students train on a Tuesday and Thursday at the Temperence Hall in Penryn from 6pm, and at the Laburnum Hall, Falmouth on a Monday and Thursday from 6.30pm.

Golf

PRAA SANDS:

Mike Hawk-Treneer won Division Two and the Monthly Medal at Praa Sands on Sunday with a net 56.

Full Monthly Medal results: Div 1: 1, Ryan Semmens 68-09=59; 2, Andy Hurrell 74-12=62; 3, Gary Peters 79-15=64; 4, Michael Jacka 73-08=65; 5, Tony Semmens 79-14=65; 6, John Murrish 77-12=65; 7, Nick Watters 80-15=65. Div 2: 1, Mike Hawk-Treneer 82-26=56; 2, Jim Duffield 77-21=56; 3, Mike Hichens 75-17=58; 4, Rob Gall 84-24=60; 5, William Giddings 78-18=60; 6, Roy Hillyar 77-17=60.

During the week all other competitions were cancelled due to adverse weather conditions.

Next Saturday the Ladies play for their Monthly Medal and on Sunday the men play the quarter final of the Barry Mounter Trophy alongside a Stableford for those not involved in the Trophy.

Next week the Ladies play on Wednesday morning and the Ogres play their Round 4 of the Bennett Cup in the afternoon.

Scrambling

SCHOOLBOY CHAMPIONSHIP:

Cornwall Schoolboy Scrambling Club will be holding the first round of their Club Championship this Sunday at Skewjack Farm, St Levan.

Licenses and memberships (£30) are available on the day, along with day licenses (£5). ACU Licenses accepted.

Book in now on 079200 24837 or visit http://cornwallssc.webs.com for further details.

Pool

WEST CORNWALL WINTER POOL LEAGUE:

The top two teams played each other in Division One of the West Cornwall Winter Pool League last week and for the second time this season, leaders Helston FC A let a 4-1 lead slip to a 5-4 defeat.

Gary Smith, Simon Morrish, Mark Thomas and Dan Jenkin won for the football club and Jason Grigor and Pete Williams were Wendron's singles winners.

Helston FC A still have a nine point lead but have their bye this week while Wendron face a tricky game against Lizard FC A.

Lizard FC A came from 3-2 down to defeat White Hart B 6-3 and the Rodney Inn B team won all three doubles to edge a 5-4 win against the Atlantic Inn A team.

The Killigrew Inn also won all three doubles to win 5-4 against St Keverne Band Club while Rodney Inn A won by the same score against Godolphin Club F.

Mullion FC A just defeated the Bell Inn A team 5-4 last week and have an 11 point lead at the top of Division Two.

There was a massive change in the race for second spot as wins from Ian Richards, Ed Oxford, Nick Kemp, Andrew Ladbroke and Chris Pryor helped Paris A to an 8-1 win over White Hart A and Helston RFC A suffered a 7-2 loss against Godolphin Club B.

Paris A are now only a point behind the Rugby Club.

Helston RBL B won 6-3 against Helston RFC C and White Hart C defeated the Lion and Lamb A team by the same score.

Helston CC stretched their lead in Division Three with an 8-1 win against Mounts Bay while all the other games were close in the division.

Angel Hotel A had a 6-3 victory over Helston RFC D and Lion and Lamb B were yet another team to win all three doubles and edge a 5-4 victory playing against the Crown Inn.

The Five Pilchards put a small dent in the Harbour Inn's promotion challenge with a 6-3 win, singles wins coming from Tony Carey, Hector Jourdan, Nick Rogers and Darran Anstey.

Wins from Johnny Cole, Rob Price, Charlie Conway, Nathan Roberts and Barry Hennessy helped Helston FC B to a 8-1 win and stretch their lead at the top of Division Four. Nathan Rogers defeated Mark Mullen for Out of the Blue's success.

Red Lion A trailed four times against the Queens Arms but won the last two doubles to gain a 5-4 win and Atlantic Inn B had a 6-3 victory against Potters Bar A. Some results in the team knockout and Wendron CC A had a 5-1 win against Helston RFC A while Helston FC A won 5-3 against Atlantic Inn A.

The Crown Inn had a fine 5-4 win against Rodney Inn B and Red Lion A edged out Bell Inn B 5-4.

Helston CC A won 5-2 against Angel Hotel A while results are still required for the remaining games.

Singles qualifiers: Rodney Inn, Paul Williams (Lizard FC A) and Sarah Gallant (Angel Hotel A); Godolphin Club, Jamie Welton (Red Lion A) and Kevin Bosustow (Lizard FC A); Helston RBL, Jason Grigor (Wendron CC A) and Dan Jenkin (Helston FC A); Helston RBL (2), Jon Waddoups (Bell Inn) and Simon Morrish (Helston FC A); Angel Hotel, K Chambers (Rodney Inn A) and Stu Thomas (Rodney Inn A); Helston RFC, Les Rundle (Wendron CC A) and Mark Jenkin (Helston FC A); Wendron CC, JP Collins (Atlantic Inn A) and Tony Woodhams (Atlantic Inn A); Helston FC, Shane McCartney (Wendron CC) and Tony Bungay (Rodney Inn A).

WEST CORNWALL WINTER LEAGUE

Division One:

P W L B Pts Helston FC A 15 12 3 15 114 Wendron CC A 14 13 1 14 105 Lizard FC A 15 13 2 15 97 Rodney Inn B 15 8 7 15 83 Rodney Inn A 15 8 7 15 83 White Hart B 15 8 7 15 81 Helston RBL A 14 6 8 14 80 Killigrew Inn 15 5 10 15 75 Godolphin Club F 15 7 8 15 73 Atlantic Inn A 15 5 10 15 69 St Keverne Band Club 15 5 10 15 69 Coach & Horses 14 2 12 14 60 Constantine SC A 13 3 10 13 56

Results: White Hart B 3 Lizard FC A 6; Wendron CC A 5 Helston FC A 4; Godolphin Club F 4 Rodney Inn A 5; Rodney Inn B 5 Atlantic Inn A 4; St Keverne Band Club 4 Killigrew Inn 5.

Single Aggregate: 13 Wins – Kev Bosustow (Lizard FC A), Gary Smith (Helston FC A), Kelvin Retallack (St Keverne Band Club); 12 wins – Simon Morrish (Helston FC A), Robbie Snell (Killigrew Inn).

Division Two:

P W L B Pts Mullion FC A 15 14 1 15 107 Helston RFC A 15 10 5 15 96 Paris A 15 10 5 15 95 Godolphin Club B 15 10 5 15 90 Helston RBL B 14 10 4 14 86 Lion & Lamb A 15 7 8 15 83 Helston RFC C 15 9 6 15 82 Bell Inn A 15 6 9 15 80 Helston RFC B 15 5 10 15 72 White Hart C 14 5 9 14 71 White Hart A 15 3 12 15 71 Helston RBL D 14 5 9 14 70 Godolphin Club A 15 2 13 12 50

Results: White Hart A 1 Paris A 8; Helston RBL B 6 Helston RFC C 3; Godolphin Club A 3 Helston RFC B 6; Helston RFC A 2 Godolphin Club B 7; Mullion FC A 5 Bell Inn A 4; Lion & Lamb A 3 White Hart C 6.

Single Aggregate: 12 wins – Bryan Winney (Bell Inn A), Chris Spurrier (Mullion FC A), Scott Patterson (Mullion FC), Nick Butterill (Helston RFC A); 11 wins – three players.

Division Three:

P W L B Pts Helston Cricket Club 15 14 1 15 105 Wendron CC B 14 11 3 32 91 Harbour Inn 15 8 7 15 90 Angel Hotel A 14 8 6 14 89 Crown Inn 14 11 3 14 85 Mounts Bay 15 7 8 14 81 Black Swan 15 5 10 15 81 Helston RFC D 15 5 10 15 77 Five Pilchards 15 5 10 15 74 Lion & Lamb B 15 7 8 10 72 Lizard FC C 15 6 9 15 69 Mullion FC B 15 5 10 12 68 Breage SC 15 4 11 14 63

Results: Black Swan 4 Mullion FC B 5; Crown Inn 4 Lion & Lamb B 5; Five Pilchards 6 Harbour Inn 3; Helston Cricket Club 8 Mounts Bay 1; Lizard FC C 5 Breage SC 4; Helston RFC D 3 Angel Hotel A 6.

Single Aggregate: 13 wins – Josh Ninnis (Helston CC A), Jamie Borrett (Helston CC A); 12 wins – Wayne Rogers (Crown Inn), Dave Morris (Mullion FC B).

Division Four:

P W L B Pts Helston FC B 16 12 4 16 106 Red Lion A 16 12 4 16 99 Bell Inn B 16 10 6 16 96 Seven Stars 15 8 7 14 90 Atlantic Inn B 15 9 6 15 90 Potters Bar A 16 7 9 16 89 Out of the Blue 16 7 9 16 86 Potters Bar B 14 11 3 14 83 Queens Arms 16 7 9 16 83 Red Lion B 16 6 10 16 82 Constantine SC B 15 5 10 14 81 Wheel Inn 16 7 9 16 80 Red Lion C 16 5 11 16 68 Paris B 15 3 12 13 62

Results: Constantine SC B 5 Wheel Inn 4; Red Lion A 5 Queens Arms 4; Atlantic Inn B 6 Potters Bar A 3; Paris B 6 Red Lion C 3; Helston FC B 8 Out of the Blue 1; Bell Inn B 6 Red Lion B 3.

Single Aggregate: 13 wins – Benji Tremayne (Red Lion B), Paul Richards (Constantine SC B), Stu Hamill (Potters Bar A); 12 wins – David Cheetham (Potters Bar B), Nathan Rogers (Out of the Blue), Lee Thomas (Seven Stars).

Billiards & Snooker

LIZARD PENINSULA BILLIARDS & SNOOKER LEAGUE

Division One:

P W L Pts St Keverne A 12 30 18 30 Coverack 12 27 21 27 Cury C 12 27 21 27 *Lizard 12 23 25 23 St Keverne B 12 22 26 22 *Helston RBL 12 20 28 20 Cury B 12 19 29 19

* Points adjusted.

Highest Break 27: J Trounson (Cury C).

Division Two:

P W L Pts Cury A 14 40 16 40 Porthleven 14 34 22 34 Ruan Minor 14 30 26 30 Godolphin Club 14 29 27 29 Ashton A 14 25 31 25 Ashton B 14 10 46 10

Highest break 31: D Fox (Ruan Minor).

Euchre

FIVE PILCHARDS LEAGUE

Division One:

P Pts Pow B 18 167 Ship Inn 18 165 Paris A 18 160 Five Pilchards A 18 156 Lizard FC 18 139 Helston CC B 18 133 Tuns M 18 131 Five Pilchards B 17 131 Paris B 17 121 Cadgwith B 16 105

Division Two:

P Pts Helston CC A 14 142 Mounts Bay B 14 134 Pow A 14 113 Halzephron 14 113 Witchball 14 107 Cadgwith A 14 103 Top House 14 98 Mounts Bay A 14 86

Read more from West Briton

Do you have something to say? Leave your comment here...

max 4000 characters

YOUR COMMENTS AWAITING MODERATION