Login Register

Helston & The Lizard Grassroots Sport Feb 6

By West Briton  |  Posted: February 06, 2014

Comments (0)

Football

BLUES CLINCH FINAL PLACE:

Helston Athletic Reserves have advanced to the Junior Cup Area Final after edging out St Buryan 4-3 on Saturday.

Ground staff were up bright and early to ensure that the pitch was playable and their efforts were rewarded when Helston, who advanced after Lizard Argyle were taken out of the competition for fielding an ineligible player, got off to the best possible start with captain Shaun Parker scoring with a long range effort within two minutes.

Chris Reed then doubled the home side's lead shortly after, by rounding the St Buryan goalkeeper after being put through by strike partner Alex Zamaneagra.

Both teams had to contend with a strong wind blowing across the pitch, but it was Helston who were on top and they added another when Reed finished into the bottom corner from the edge of the penalty area to make the score 3-0.

St Buryan were handed a lifeline when they were awarded a penalty just before half-time when Eddie Dunn was penalised for a foul despite his protests that the infringement took place outside of the penalty area.

Gareth May powerfully dispatched the penalty to give the visitors hope at the break.

The second half started with Helston looking to get the goal that they hoped would kill off the visitors, as the game became increasingly scrappy with conditions beginning to take their toll.

Helston thought they had done enough to secure their place in the final when Reed completed his hat-trick following a goalmouth scramble.

The hosts began to take their foot off the gas and were punished when Paul Water headed in a free-kick past home goalkeeper Barry Hennessy when he found himself unmarked at the far post.

Reed was denied what looked a stone-wall penalty when he was upended and from the subsequent counter attack St Buryan were awarded another penalty when Josh Findlay was clipped by Hennessy.

May once again powerfully converted the resultant spot kick setting up a grand stand finish.

Both Bobby Huse and Reed missed decent chances to finally finish off St Buryan, but the home defence held firm to secure their passage to the next round.

Helston Athletic Reserves will meet the winners of Chacewater and Perranporth Reserves in the area final.

Snooker

CHAMPIONS MARCH ON WITH VICTORY OVER SAINTS:

Reigning champions STR Clinton have established a six-point lead over nearest rivals Illogan HI A in Division 1 of the Mining Snooker League after demolishing St Day 5-0 in a very one-sided match on Friday.

To quote one of the St Day players, "We were lucky to get nil". Illogan A beat Redruth British Rail B 4-1 to maintain their slim hopes of the title, but with one of their former stars, Alan Hurley, now playing for the leaders, it will be a tough task in the remaining weeks.

Godolphin Club, 3-2 winners over Breage, are in a remote third place, 13 points behind STR Clinton, so the top two places already look secure barring something remarkable.

Illogan HI C took two frames from Penponds on Friday, but already look booked for relegation after just one season in the top flight. Unusually, no breaks of any significance were reported this week.

Lanner hold a six-point lead in Division 2 and are in a strong position to make an immediate return to the top Division after being relegated last season. On Tuesday they recovered from a 2-0 deficit to beat St Day, who had led through David Bolt and Peter Simmons, still playing a mean game at the age of 80!

There is a scrap on for the second place with Park Bottom, Penponds and Playing Place all still in contention.

Camborne Conservative are not completely out of it, although their seven-match winning run was brought to an end with a 3-2 defeat at Four Lanes, whose Richard Gingell made a 35 break.

Radnor and Illogan HI look set to fight out the relegation places, although St Day, normally one of the stronger teams, are not yet safe either.

St Ives, unbeaten all season, lead Division 3 at a romp and hold a 15-point lead with just five matches to go after thrashing nearest pursuers Redruth British Rail A 5-0 last week.

With St Day beating Playing Place 3-2, the second spot is still wide open, with three or four teams still in with a chance. Radnor have won their last four matches and cannot yet be ruled out for a late run.

Pool

WEST CORNWALL WINTER LEAGUE:

Lizard FC A had a fine 6-3 win against Godolphin Club F last week in Division One of the West Cornwall Winter Pool League thanks to wins from Steve Williams, Kev Bosustow, Josh Legge and Steve Green and they are now clear in third spot in the division.

Helston FC A took advantage of Wendron CC A having their bye by having a 7-2 victory against White Hart B and now hold a 10-point lead but both teams play each other this coming Monday.

Helston RBL A have showed better form of late and gained a 6-3 win over Constantine SC A while Rodney Inn A earned the bragging rights in beating their B side 5-4 and now move ahead of them in the division.

Mullion FC A stretched their lead at the top of Division Two with a 6-3 win over Godolphin Club B but Helston RFC A went down to a 5-4 defeat against their B team, Matt Tremayne, Steve Hosking and Alan Thomas winning their frames for the rugby club B team.

Paris A have moved into third spot thanks to an 8-1 win against Godolphin Club A and Helston RBL D also had a good result defeating White Hart C 7-2.

Helston RFC C defeated White Hart A 6-3. Helston Cricket Club are having some tough games in 2014 but edged a 5-4 win against the Harbour Inn last week and remain top of Division Three.

Two other challengers for promotion played each other last week and Wendron CC B won a tight game 5-4 against the Angel Hotel A team while Mounts Bay had a fine 7-2 win against Lizard FC C.

The two bottom teams both won last week. Mullion FC B had a 5-4 win against the Five Pilchards and Breage SC defeated Helston RFC D by the same score.

Helston FC B hold onto their four point lead in Division Four after a 6-3 win over Red Lion C last week but Red Lion A won by the same score against the Bell Inn B team.

Neil Barku, Lee Thomas, Ben Tossell, Polly Dundas and Bob Dundas all won for the Seven Stars in their 8-1 win against Paris B and Out of the Blue had a 6-3 win against Red Lion B.

Potters Bar B came from behind twice to defeat their A side 5-4.

Qualifiers from the singles knockout and winners of the team knockout last weekend will be updated in next week's report.

WEST CORNWALL WINTER LEAGUE

Division One:

P

W

L

B

Pts

Helston FC A

14

12

2

14

109

Wendron CC A

13

12

1

13

99

Lizard FC A

14

12

2

14

90

Helston RBL A

14

6

8

14

80

White Hart B

14

8

6

14

77

Rodney Inn B

14

7

7

14

77

Rodney Inn A

14

7

7

14

77

Killigrew Inn

14

4

10

14

69

Godolphin Club F

14

7

7

14

68

Atlantic Inn A

14

5

9

14

64

St Keverne Band Club

14

5

9

14

64

Coach & Horses

14

2

12

14

60

Constantine SC A

13

3

10

13

56

Results: Helston FC A 7 White Hart B 2; Lizard FC A 6 Godolphin Club F 3; Rodney Inn A 5 Rodney Inn B 4; Atlantic Inn A 6 St Keverne Band Club 3; Killigrew Inn 5 Coach & Horses 4; Constantine SC A 3 Helston RBL A 6.

8 Ball: Gary Smith (Helston FC A).

Single Aggregate: 12 wins – Kev Bosustow (Lizard FC A), Gary Smith (Helston FC A), Kelvin Retallack (St Keverne Band Club); 11 wins – Simon Morrish (Helston FC A), Robbie Snell (Killigrew Inn).

Division Two:

P

W

L

B

Pts

Mullion FC A

14

13

1

14

101

Helston RFC A

14

10

4

14

93

Paris A

14

9

5

14

86

Godolphin Club B

14

9

5

14

82

Helston RBL B

13

9

4

13

79

Lion & Lamb A

14

7

7

14

79

Helston RFC C

14

9

5

14

78

Bell Inn A

14

6

8

14

75

Helston RBL D

14

5

9

14

70

White Hart A

14

3

11

14

69

Helston RFC B

14

4

10

14

65

White Hart C

13

4

9

13

64

Godolphin Club A

14

2

12

11

46

Results: Helston RFC C 6 White Hart A 3; Paris A 8 Godolphin Club A 1; Helston RFC B 5 Helston RFC A 4; Godolphin Club B 3 Mullion FC A 6; Bell Inn A 6 Lion & Lamb A 3; White Hart C 2 Helston RBL D 7.

8 Ball: Ed Oxford (Paris A); Chris Rosevear (Mullion FC A).

Single Aggregate: 12 wins – Bryan Winney (Bell Inn A), Chris Spurrier (Mullion FC A); 11 wins – Scott Patterson, Chris Rosevear (Mullion FC), Nick Butterill (Helston RFC A), Chris Stringer (Helston RBL D).

Division Three:

P

W

L

B

Pts

Helston Cricket Club

14

13

1

14

96

Wendron CC B

14

11

3

32

91

Harbour Inn

14

8

6

14

86

Angel Hotel A

13

7

6

13

82

Crown Inn

13

11

2

13

80

Mounts Bay

14

7

7

14

80

Black Swan

14

5

9

14

76

Helston RFC D

14

5

9

14

73

Five Pilchards

14

4

10

14

67

Lion & Lamb B

14

6

8

9

66

Lizard FC C

14

5

9

14

63

Mullion FC B

14

4

10

11

62

Breage SC

14

4

10

13

58

Results: Lion & Lamb B 5 Black Swan 4; Mullion FC B 5 Five Pilchards 4; Harbour Inn 4 Helston Cricket Club 5; Mounts Bay 7 Lizard FC C 2; Breage SC 5 Helston RFC D 4; Angel Hotel A 4 Wendron CC B 5.

8 Ball: Craig Jacka (Lion & Lamb B).

Single Aggregate: 12 wins – Josh Ninnis (Helston CC A), Jamie Borrett (Helston CC A); 11 wins – Wayne Rogers (Crown Inn), Dave Morris (Mullion FC B), Dave Gater (Angel Hotel A).

Division Four:

P

W

L

B

Pts

Helston FC B

15

11

4

15

97

Red Lion A

15

11

4

15

93

Seven Stars

15

8

7

14

90

Bell Inn B

15

9

6

15

89

Potters Bar A

15

7

8

15

85

Out of the Blue

15

7

8

15

84

Potters Bar B

14

11

3

14

83

Atlantic Inn B

14

8

6

14

83

Queens Arms

15

7

8

15

78

Red Lion B

15

6

9

15

78

Constantine SC B

14

4

10

13

75

Wheel Inn

15

7

8

15

75

Red Lion C

15

5

10

15

64

Paris B

14

2

12

12

55

Results: Queens Arms 6 Constantine SC B 3; Wheel Inn 2 Atlantic Inn B 7; Potters Bar A 4 Potters Bar B 5; Seven Stars 8 Paris B 1; Red Lion C 3 Helston FC B 6; Out of the Blue 6 Red Lion B 3; Red Lion A 6 Bell Inn B 3.

Single Aggregate: 12 wins – Benji Tremayne (Red Lion B), David Cheetham (Potters Bar B), Stu Hamill (Potters Bar A), Paul Richards (Constantine SC B), Lee Thomas (Seven Stars); 11 wins – four players.

Golf

PRAA SANDS ROUND-UP:

The first round of the Barry Mounter Trophy was played on Sunday, and the following pairs go through to the quarter final on February 16: Mike Hatch & Scott Willett; Victor Debarros & Andy Hurrell; Phil Hales & Ed Leah; Ryan Semmens & Steve Strick; John Warden & Nick Watters; Joe Hill & Gary Peters; Tony Boyce & Barry Knowles and Andy Holmes & Lee McGarraghy.

In the Stableford competition Lee McGarraghy was first with 42 points. Andy Holmes was second with 39 (L9), Andrew Hadwin third with 39 and Simon Moody fourth with 37.

Ann Seabrook won the Ladies' Stableford on Saturday with Jackie Quick second and Linda Gale third.

The winner of the Ogres Stableford on Wednesday was Rod Jones with 41 points.

Gary Peters was second with 40 points and Charlie May third with 39 points on countback from John Clapson.

Congratulations to Mel George who had a hole in one on the seventh.

Next Saturday the Ladies play round three of their Winter League (a Bogey competition) and on Sunday the Men play for their Monthly Medal.

Next week on Wednesday there is the Seniors Monthly Medal; also the Ladies play in the morning and the Ogres play in the afternoon.

Euchre

FIVE PILCHARDS LEAGUE

Division One:

P

Pts

Pow B

17

159

Paris A

17

153

Ship Inn

17

153

Five Pilchards A

17

148

Lizard FC

17

130

Helston CC B

17

125

Tuns M

17

125

Five Pilchards B

16

123

Paris B

16

111

Cadgwith B

15

101

Division Two:

P

Pts

Helston CC A

13

128

Mounts Bay B

13

120

Pow A

13

111

Halzephron

13

102

Witchball

13

99

Cadgwith A

13

98

Top House

13

90

Mounts Bay A

13

84

Do you have something to say? Leave your comment here...

max 4000 characters

YOUR COMMENTS AWAITING MODERATION

 
 

MORE NEWS HEADLINES

 
 
 

MOST POPULAR