Login Register

CORNWALL SPORTS RESULTS SERVICE: February 1/2

By Nath_Richards  |  Posted: February 01, 2014

WEBFootballRugby
Comments (0)

This is where you will find your results from sport in Cornwall every Saturday evening.

It’s the place to see all the results, with regular updates during the evening.

Elsewhere on this website there will be individual match reports from the featured games of the day.

FOOTBALL:

Friday:

CARLSBERG SOUTH WEST

PENINSULA LEAGUE

Premier Division: Torpoint Ath v Plymouth Parkway, postponed.

Saturday:

CALOR SOUTHERN LEAGUE

Premier Division: Redditch Utd v Truro City, postponed.

CARLSBERG SOUTH WEST PENINSULA LEAGUE

Premier Division: Bodmin Tn v Exmouth Tn, postponed; Camelford v Falmouth Tn, postponed; Elburton Villa v Elmore, postponed; Godolphin v Witheridge, postponed; Liskeard Ath v Bovey Tracey, postponed; Newquay v Saltash Utd, postponed; St Blazey 2 Ivybridge Tn 3; Tavistock v St Austell, postponed.

Division One West: Foxhole Stars v Penryn Ath, postponed; Helston Ath v Mousehole, postponed; Holsworthy v Penzance, postponed; Perranporth 0 Dobwalls 2; Truro City 1 Bude Tn 1; Vospers OV v Sticker, postponed; Wadebridge Tn v Porthleven, postponed.

CORNWALL SENIOR CUP, third round:

St Dennis v Launceston, postponed - now Tuesday February 4 at Launceston.

CORNISH GUARDIAN EAST CORNWALL PREMIER LEAGUE:

Premier Division: Bere Alston Utd v Kilkhampton, postponed; Launceston v Torpoint Ath, postponed; Morwenstow v Liskeard Ath, postponed; Plymouth Parkway v Wadebridge Tn, postponed; Saltash Utd v St Dominick, postponed; St Teath v Tavistock, postponed.

cornishguardian.co.uk Division One: Mevagissey v Holsworthy, postponed; Nanpean Rvs v Edgcumbe; Probus v St Stephens Borough, postponed.

Roy Radford Division One Cup, quarter-final: Roche v Plymstock Utd, postponed.

JOLLY’S CORNWALL COMBINATION LEAGUE: Falmouth Ath v St Ives Tn, postponed; Goonhavern v St Just, postponed; Redruth Utd v Hayle, postponed; St Agnes v Ludgvan, postponed; St Day v Troon, postponed.

League Cup: Mullion v Newquay, postponed; RNAS Culdrose v Falmouth Tn, postponed; Wendron Utd v Illogan RBL, postponed.

Supplementary Cup: Porthleven v Penryn Ath, postponed.

CORNWALL JUNIOR CUP, quarter-finals:

East: Millbrook v Pensilva, postponed; Veryan 2 St Columb Major 0.

West: Chacewater v Perranporth; Helston 4 St Buryan 3.

JJ JONES BUILDERS DUCHY LEAGUE:

Premier Division: Biscovey v Lamerton; Torpoint Ath v Pelynt, both postponed.

Division One: Calstock v Altarnun; Edgcumbe v Looe Tn; Grampound v Padstow Utd; Polperro v Lostwithiel; St Dennisv Godolphin Atlantic; St Dominick v North Petherwin. All games off.

Division Two: Holywell/Cubert Ath v LC Phoenix, p; Premier Sixes 1 Boscastle 3; St Minver v St Breward, p; Sticker v Gerrans & St Mawes Utd, p.

Division Three: Lanivet Inn v Welcome Inn; Lanreath v North Hill; Lifton v Callington Tn. All off.

Division Four: St Cleer v Grampound; Tintagel v North Petherwin; Tregony v Roche. All off.

Division Five: Pelynt v High Street; Southgate Snrs v Boscastle; St Mawgan v Tregrehan Mills; St Newlyn East v St Merryn. All off.

WHIRLWIND SPORTS TRELAWNY LEAGUE:

Premier Division: Constantine v Threemilestone; Illogan RBL v Carharrack; Mawnan v St Day; Perranwell v Gwinear Churchtown; St Agnes v Holmans; all postponed.

Division One: Halsetown v Titans; Lizard v Trevenson; Praze v St Ives Town; Rosudgeon v Camborne SoM; Sennen v Stithians - all postponed; Wendron 1 West Cornwall 2.

Division Two: Hayle 1 RNAS Culdrose 2; Illogan RBL v Redruth Utd, p; Penryn v Trispen, p; Porthleven Rgs v St Buryan, p; St Just 1 Pendeen 2; Storm v Mullion, p; Threemilestone v Frogpool/Cusgarne, p.

Division Three: Four Lanes v Mawnan; Holmans v Cury; Madron v Hayle; Marazion v Redruth Ath; Ruan Minor v Chacewater; Troon v Goonhavern; Wendron v St Day - all matches postponed.

Division Four: Camborne Park 2 Marazion 1; Frogpool v Lizard, p; Gulval v Praze, p; Gwinear v St Ives Mariners, p; Mousehole v Newquay, p; Newlyn Non Athletico v Carharrack, p; West Cornwall 5 Constantine 3.

Division Five: Camborne Tn v Falmouth Tn; Ludgvan v Camborne Ath; Newquay v Mabe; Redruth Ath v Madron; Newbridge v Trevenson; Stithians v Penwith Exiles; Storm v Newlyn Lions - all matches postponed.

League Cup (first round, extra time and penalties, 2pm): Mousehole v Lanner.

RUGBY:

RESULTS

Saturday:

National Two South: Exmouth 13 Redruth 35; Cornish All Blacks 17 Clifton 5.

National Junior Clubs Vase. South West Area final: Liskeard-Looe 17 Longlevens 38.

Tribute South West One (West): Bideford v Camborne, postponed; Chard v St Austell, postponed.

Tribute Western Counties (West): Tavistock 33 St Ives 33; Teignmouth v Penryn, postponed.

Tribute Cornwall & Devon League: Honiton v Pirates Amateurs, postponed; Saltash v Exeter Uni, postponed; Tiverton v Newquay Hornets, postponed; Withycombe 15 Falmouth 7.

Tribute Cornwall One: Camborne SoM 41 Perranporth 19 (at Perranporth); Stithians v Roseland, postponed.

Tribute Cornwall Two: Lankelly-Fowey v St Just, postponed.

Sunday:

Greene King IPA Championship: Cornish Pirates 18 Ealing Trailfinders 18.

County U20 Championship: Dorset & Wilts 35 Cornwall 37 at North Dorset RFC.

Read more from West Briton

Do you have something to say? Leave your comment here...

max 4000 characters

YOUR COMMENTS AWAITING MODERATION

 
 

MORE NEWS HEADLINES